The Video Collection - okładka
The Video Collection – okładka

Wydane w 2001 roku The Video Collection jest drugą oficjalną kolekcją zawierającą teledyski Enyi. Została wydana w dwóch wersjach: uboższej – na kasecie VHS, zawierającej tylko teledyski oraz rozszerzonej – na płycie DVD, która prócz teledysków zawiera trzy filmy dokumentalne. Wersja DVD tej kolekcji jest rarytasem dla każdego fana, gdyż można poznać dzięki dodatkom tajniki pracy Enyi, Nicky’ego i Romy nad muzyką. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie filmy dokumentalne z The Video Collection zostały również umieszczone na wydanej w 2009 roku kolekcji The Very Best of Enya (wersja CD + DVD).

 

Opisy filmów dokumentalnych:
Menu (DVD)
Menu (DVD)

Enya – A Life in Music – wypowiedzi Enyi, Nicky’ego i Romy o swojej wieloletniej współpracy oraz o tajnikach tworzenia muzyki. W dokumencie umieszczony został fragment występu Enyi wykonującej utwór A Day Without Rain.

Caribbean Blue – The Making of the Video – ujęcia z planu zdjęciowego w studiu ukazujące pracę ekipy filmowej nad teledyskiem do piosenki Caribbean Blue. W dokumencie umieszczone są wypowiedzi twórców clipu – reżysera, aktorów jak i samej Enyi. Ciekawostką wartą poświęcenia uwagi jest podgląd na pracę ekipy nad scenografią, która inspirowana jest twórczością amerykańskiego ilustratora, Maxfield’a Parrish’a.

Only Time – The Making of the Video – tak samo jak w przypadku poprzedniego dokumentu, mamy możliwość obejrzenia pracy ekipy pracującej w studiu nad teledyskiem Enyi, tym razem do piosenki Only Time. W dokumencie umieszczone zostały liczne wypowiedzi reżysera teledysku jak i Enyi. Gdzieś w tle widać krzątającego się na planie filmowym Nicky’ego.


Wersja DVD - książeczka (środek)
Wersja DVD – książeczka (środek)

Niestety kolekcja ta nie zawiera oryginalnego teledysku do piosenki Book of Days. W zamian znaleźć można występ Enyi wykonującą tę piosenkę w programie telewizyjnym Top of the Pops. Jest to występ z pół playbackiem.

Teledyski (wersja DVD i VHS):
The Video Collection - intro
The Video Collection – intro
 1. Orinoco Flow
 2. Evening Falls
 3. Storms in Africa (Part II)
 4. Exile
 5. Caribbean Blue
 6. How Can I Keep from Singing?
 7. Book of Days (występ w programie TV Top of the Pops)
 8. The Celts
 9. Anywhere Is
 10. On My Way Home
 11. Only If…
 12. Only Time
 13. Wild Child
Dodatek – filmy dokumentalne (wersja DVD):
 • Enya – A Life in Music
 • Caribbean Blue – The Making of the Video
 • Only Time – The Making of the Video
Galeria – intra teledysków:
Galeria – kadry z teledysków i filmów dokumentalnych:

Pełną galerię teledysków umieszczonych w kolekcji The Video Collection można obejrzeć w dziale z kadrami do teledysków, natomiast galerie z dodatków – w dziale z kadrami z dokumentów.