Poniższy spis przedstawia opisy wszystkich oficjalnych i telewizyjnych teledysków. Znaleźć w nim można również opisy teledysków alternatywnych.

Każdy opis opatrzony jest miniaturą przedstawiającą wybrany kadr z danego teledysku. Pełną galerię kadrów z oficjalnych, alternatywnych i telewizyjnych teledysków można znaleźć w dziale: Media -> Zdjęcia -> Kadry z teledysków.

Pod niektórymi opisami jest umieszczona informacja o dostępności teledysków na ważniejszych pozycjach z dyskografii, które posiadają oficjalne teledyski. Są to: Moonshadows, The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD. Pominięte zostały pojedyncze kasety VHS i płyty CD/DVD promocyjne, gdyż tych pozycji jest sporo, ale w małym nakładzie i są trudno dostępne.

Teledyski oficjalne:

aldebaranAldebaran – na tle wszystkich oficjalnych teledysków jest najprostszym pod względem montażu. Widoczna jest tylko twarz Enyi z trzech perspektyw: lewego profilu, przybliżenia na oczy oraz usta. Został nakręcony w studiu. Umieszczony jest w szóstym epizodzie serialu BBC – The Celts. Kadrem poprzedzającym teledysk jest ujęcie księżyca w pełni.

Reżyser – David Richardson, rok prod. – 1987.


i-want-tomorrowI Want Tomorrow – obok piosenki The Celts jedena z najgłówniejszych piosenek pierwszego albumu Enya i późniejszego będącego reedycją – The Celts. Teledysk odróżnia się od pozostałych swoją oryginalnością – niezwykłym surrealizmem w dosyć realistycznej scenografii. Fabuła klipu jest pewnym novum jak na lata osiemdziesiąte zeszłego wieku.
Teledysk umieszczony jest w czwartym epizodzie serialu The Celts.

Reżyser – David Richardson, rok prod. – 1987.


orinoco-flowOrinoco Flow (wer. edytowana) – pierwszy teledysk, w którym wykorzystano efekt pasteli. Dzięki niemu mamy wrażenie, że klip jest żyjącym obrazem. Pełna paleta kolorów sprawia, że piosenka staje się jeszcze bardziej energiczna. Warto wspomnieć, że Orinoco Flow była ostatnią piosenką napisaną i nagraną przy tworzeniu albumu Watermark. To właśnie ta piosenka sprawiła, że Enya stała się najpopularniejszą irlandzką artystką pod koniec lat osiemdziesiątych.

Reżyser – Michael Geoghegan, prod. – M Ocean Pictures, rok prod. – 1988.
Dostępność: Moonshadows, The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


evening-fallsEvening Falls… – mroczny klimat piosenki z albumu Watermark udziela się również w teledysku. Ciekawym pomysłem było wykorzystanie w montażu połączenia efektu sepii z efektem czarno-białym. Warto zwrócić uwagę na umieszczenie w jednej ze scen ujęcia ze słynną budowlą Stonehenge, której rozpoczęcie budowy datowane jest na 3100 r.p.n.e., a zakończenie na 1600 r.p.n.e.

Reżyser – Michael Geoghegan, prod. – M Ocean Pictures, rok prod. – 1988.
Dostępność: Moonshadows, The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


storms-in-africa-part-iiStorms in Africa (Part II) – jak sam tytuł piosenki wskazuje – głównym bohaterem jest Afryka. Nie mogło jej zabraknąć również w teledysku. Warto zwrócić uwagę, że teledysk został nagrany dla drugiej części piosenki, której słowa są w języku angielskim. Pierwsza część wykonana jest w języku gaelickim. Z tego powodu powstała część druga – po angielsku – by była zrozumiana przez odbiorców.

Reżyser – Michael Goeoghegan, prod. – Paul McNally, rok prod. – 1989.
Dostępność: Moonshadows, The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


exileExile – kolejny teledysk do piosenki z albumu Watermark. Piosenka została wykorzystana w filmie ze Stevem Martin’em – Historia z Los Angeles (reż. Mick Jackson, 1991). W teledysku tym zostały umieszczone fragmenty z filmu. Sama Enya została sfilmowana na niebieskim tle. Niektóre ujęcia twarzy Enyi są zaczerpnięte z teledysku Orinoco Flow.

Reżyser – Michael Geoghegan, prod. – Louise Knight, rok prod. – 1991.
Dostępność: Moonshadows, The Video Collection (VHS/DVD).


caribbean-blueCaribbean Blue (wer. edytowana) – drugi teledysk, w którym wykorzystano efekt pasteli, dzięki któremu odbiorca ma wrażenie jakby oglądał poruszający się obraz.
Teledysk jest kolejną perełką wśród oficjalnych klipów. Widać w nim fascynację obrazami amerykańskiego malarza i ilustratora – Maxfielda Parrish’a. Jednocześnie jest to teledysk, który posiada największą liczbę odniesień do jego twórczości. Mamy tu między innymi fabrykę czekolady, bujającą się dziewczynę na huśtawce, jak i mężczyznę siedzącego na księżycu.

Reżyser – Michael Geoghegan, prod. – Paul McNally, rok prod. – 1991.
Dostępność: Moonshadows, The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


how-can-i-keep-from-singingHow can I Keep from Singing? – dosyć prosty w montażu teledysk – kilka ujęć Enyi, parę przejść i garść scen z różnych dokumentów lub reportaży.
Warto zaznaczyć, że w teledysku widoczny jest zbudowany w ok. 1830 roku kościół mieszczący się w malowniczej dolinie Poison Glen leżącej u podnóży góry Mount Errigal (688m.), która znajduje się w Irlandii.

Reżyser i prod. – Entertainment Productions, rok prod. – 1991.
Dostępność: The Video Collection (VHS/DVD).


book-of-daysBook of Days – słowa pierwowzoru tej piosenki zostały napisane w języku gaelickim, i taka wersja została umieszczona w pierwszej edycji albumu Shepherd Moons (1991). Rok później piosenka doczekała się swojej nowej wersji – angielsko-gaelickiej. Została wydana w reedycji albumu oraz wykorzystano ją w filmie Za Horyzontem z Nicole Kidman i Tomem Cruise’m w rolach głównych (reż. Ron Howard, 1992). Pojawia się też ta wersja w teledysku, w którym umieszczono również fragmenty z filmu. Wśród “aktorów” klipu nie mogło zabraknąć tytułowej Księgi Dni. To właśnie w niej Enya zapisuje piórem fragment piosenki ze słowami w języku gaelickim.
Jako ciekawostkę warto umieścić fakt, że na płycie ze ścieżką dźwiękową z filmu umieszczono zupełnie inną, trzecią wersję piosenki.
Niestety oficjalny teledysk Book of Days nie został umieszczony na żadnej kolekcji z teledyskami. Zamiast niego pojawia się na DVD The Video Collection występ z tą piosenką w programie Top of the Pops (występ na żywo połączony z playbackiem).

Reżyser – Michael Geoghegan, rok prod. – 1992.


the-celtsThe Celts – wraz z reedycją albumu Enya w 1992 powstał teledysk do przewodniego utworu o celtach – The Celts. Jest to kolejny klip z dograną fabułą. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w teledysku jest kilka odniesień – do obrazu The Lady of Shalott (Johna William’a) oraz celtyckiej bogini koni – Epony. Dodatkową ciekawostką jest wystąpienie w teledysku czternastowiecznego Zamku Bodiam, który mieści się w Wielkiej Brytanii.

Reżyser – Michael Geoghegan, prod. – Louise Knight, rok prod. – 1992.
Dostępność: The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


anywhere-isAnywhere Is (wer. edytowana) – kolejny surrealistyczny teledysk zrobiony z rozmachem. Pełno w nim ciekawych pomysłów, jak wchodząca Enya w zegar, dziwacznie ubrane skrzypaczki, czy wiele schodzących Enyi po schodach na końcu klipu.
W teledysku można też dopatrzeć się inspiracji jednym obrazem Maxfielda Parrish’a – na którym została umieszczona podłoga w czarno-białe kafelki.

Reżyser – David Scheinmann, prod. – Paul McNally, rok prod. – 1995.
Dostępność: The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


on-my-way-homeOn My Way Home (wer. edytowana) – ciekawy pomysł na stworzenie teledysku odnoszącego się do dzieciństwa Enyi. W niektórych scenach można ujrzeć młode aktorki grające właśnie Eithne i jej siostry.
W teledysku są dwie bardzo istotne inspiracje – obrazem Carnation, Lily, Lily, Rose Johna Singer’a – przedstawiający dwie dziewczynki bawiące się lampami w ogrodzie oraz obrazem Maxfielda Parrish’a – również przedstawiający motyw okrągłych lamp.

Reżyser – Rob Dickins, prod. – Paul McNally, rok prod. – 1996.
Dostępność: The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


only-ifOnly If… – teledysk do promującej piosenki dwóch kolekcji – Paint the Sky with Stars i A Box of Dreams. Został nakręcony w pięknej dziewiętnastowiecznej posiadłości Mentmore Towers znajdującej się we wsi Mentomore w hrabstwie Buckinghamshire (Anglia).
Teledysk jest kolejnym dziełem przedstawiającym kilka ciekawych surrealistycznych pomysłów.
Przesłanie zarówno piosenki jak i teledysku jest bardzo piękne – jeśli czegoś bardzo chcesz, to osiągniesz to.

Reżyseria – Dan Nathan, prod. – Paul McNally, rok prod. – 1997.
Dostępność: The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


only-timeOnly Time – ciekawe przedstawienie wszystkich czterech pór roku w pomieszczeniu. Wraz z Enyą jesteśmy świadkami jak wiosną budzą się kwiaty, latem czas upływa leniwie, jesienią spadają kolorowe liście, a zimą przybywa białego puchu.
Warto zaznaczyć jako ciekawostkę: jedna ze scen sekcji wiosennej – deszcz – jest inspirowana sceną z deszczem w pokoju w filmie Zwierciadło (prod. ZSSR, 1975) w reżyserii Andrieja Tarkowskiego.

Reżyser – Graham Fink, prod. – D. Madden, Deirdre Allen, rok prod. – 2000.
Dostępność: The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


wild-childWild Child (wer. edytowana) – kilka ciekawych pomysłów na pokazanie obcowania z przyrodą i otaczającym nas światem. A wszystko to pokazane w pięknych barwach – niebieskim, zielonym, lekko pomarańczowym, żółtym, czerwonym, fioletowym i granatowym. A wszystko rozgrywa się w towarzystwie urokliwego białego kotka, który cały czas gdzieś ucieka Enyi…

Reżyser – Graham Fink, prod. – Deirdre Allen, rok prod. – 2001.
Dostępność: The Video Collection (VHS/DVD), The Very Best of Enya DVD.


may-it-beMay It Be – piosenka skomponowana specjalnie dla filmu Petera Jacksona – Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia z 2001 roku.
W teledysku umieszczonych zostało kilka ujęć Enyi oraz scen z filmu, nawet jedna, która nie została wykorzystana ani w podstawowej wersji ani rozszerzonej.
Warto wspomnieć, że piosenka była nominowana do Oscara.

Reżyser – Peter Nydrle, rok prod. – 2002.
Dostępność: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia – wersja podstawowa (2DVD).


amarantineAmarantine (wer. edytowana) – teledysk ukazuje przechadzającą się Enyę po lesie. Teledysk jest bogaty w liczne efekty komputerowe, takich jak leśne otoczenie, fruwające w powietrzu pomarańczowe świecidełka, widok rozprzestrzeniający się z wysoko położonej skarpy oraz… pnąca się do góry po pniu drzewa amarantowa suknia Enyi.
Teledysk przyjemny tak jak piosenka, ale nie wnoszący nic specjalnego w montażu ani w kontekście fabularnym.

Reżyser – Tim Royes, grafika komp. – Charles Darby, rok. prod. – 2005.
Dostępność: The Very Best of Enya DVD.


its-in-the-rainIt’s in the Rain (wer. edytowana) – drugie komputerowo zrealizowane dzieło do wydanego w 2005 roku albumu Amarantine. W przeciwieństwie do poprzedzającego go teledysku do piosenki Amarantine, teledysk It’s in the Rain ma wiele ciekawych pomysłów fabularnych i scenograficznych. Piękna animacja komputerowa dodatkowo podkreśla deszczowy klimat piosenki.

Reżyser – Tim Royes, animacja komp. – Filipe Alcada, prod. – Academy Films/BermudaShorts, rok prod. – 2006.
Dostępność: The Very Best of Enya DVD.


trains-and-winter-rainsTrains and Winter Rains (wer. edytowana) – zarówno piosenka jak i teledysk w nowoczesnym klimacie. Tyle, że piosenka jest ciekawą pozycją w nowszych albumach Enyi, natomiast teledysk niekoniecznie, chociaż ma swoich zwolenników.
W teledysku głównymi bohaterami są: pędzący pociąg, śpiewająca Enya w czarnych skórzanych rękawiczkach i kilku podróżników.
Niestety widać, że teledysk zrobiony jest na szybko – Enya pokazana jest dokładnie w dwóch ujęciach, montaż nie zachwyca niczym odkrywczym, scenografia też pozostawia niestety trochę do życzenia. A szkoda, bo piosenka ma swoją energię i rytmikę.

Reżyser – Rob O’Connor, Mikkel Lundsager, rok prod. – 2008.
Dostępność: The Very Best of Enya DVD.


so-i-could-find-my-waySo I Could find my Way – sama piosenka jest piękną balladą dedykowaną ku pamięci nie żyjącej już mamy Nicky’ego, która była bardzo ważną osobą w życiu Enyi. O tym dowiadujemy się z materiałów filmowych promujących album Dark Sky Island.
W teledysku widzimy zaś Enyę w towarzystwie grupy muzycznej Wired Strings. Szkoda tylko, że nie widać w żaden sposób przedstawionej dedykacji…

Rok prod. – 2015.


echoes-in-rainEchoes in Rain (wer. edytowana) – piosenka jest kontynuacją Orinoco Flow – podróżą będącą powrotem z podróży do opisywanych miejsc w piosence z albumu Watermark. Tyle dowiadujemy się o Echoes in Rain z materiałów filmowych promujących album Dark Sky Island.
Teledysk przedstawia ponownie – Enyę w towarzystwie grupy muzycznej Wired Strings. Tylko mały wyjątek w porównaniu do poprzedniego teledysku. Mamy atrybut towarzyszący nawiązujący do treści piosenki – globus.

Rok prod. – 2015.


Wersje alternatywne:

the-celts-wersja-pastelowaThe Celts (wersja pastelowa) – oficjalny teledysk do piosenki The Celts doczekał się swojej drugiej, alternatywnej wersji. Efekt pasteli, który wcześniej był użyty do teledysków Orinoco Flow i Caribbean Blue, został użyty do tej wersji klipu.
Warto też zwrócić uwagę na kolejną różnicę – w pastelowej wersji na samym początku teledysku słyszalne są pierwsze dźwięki piosenki Aldebaran.
Prawdopodobnie wersja ta była tworzona przy nagrywaniu oryginalnej – jednak nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Niestety nie została umieszczona na żadnej z oficjalnych kolekcji z teledyskami ani na promocyjnych płytach lub kasetach VHS.


only-time-sweet-novemberOnly Time (Słodki Listopad) – piosenka Only Time została wykorzystana w filmie Słodki Listopad (reż. Pat O’Connor, 2001). W ramach promocji filmu został stworzony teledysk. Do jego produkcji została użyta cała oryginalna wersja oficjalnego klipu z dodanymi modyfikacjami. Niektóre sceny zostały zastąpione krótkimi fragmentami z filmu. Każdy z nich został umieszczony w klepsydrze z teledysku. Piosenka nie została w żaden sposób skrócona do tej wersji teledysku.


only-time-remix-wild-child-scenesOnly Time Remix/Remix Wild Child scenes/Wild Child scenes – mowa aż o trzech kolejnych wersjach teledysku Only Time: Remix, Remix ze scenami z teledysku Wild Child i oryginalnej wersji piosenki ze scenami z teledysku Wild Child.
Obie wersje ze scenami z klipu Wild Child (Remix i oryginalna) zawiera nowe ujęcia zarówno jak i dla teledysku Only Time jak i Wild Child.
Trzecia wersja – Remix – również została opatrzona w nowe ujęcia z planu filmowego przy nagrywaniu teledysku Only Time.
Wersja “remixowa” była umieszczona na promocyjnej kasecie VHS wydanej w Wielkiej Brytanii.


may-it-be-wersja-2May It Be (alternatywna wersja) – swojej alternatywnej wersji doczekał się również oficjalny teledysk do piosenki May It Be, skomponowanej do filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia Petera Jacksona.
Wersja alternatywna różni się od oryginalnej większą ilością ujęć Enyi. Niektóre sceny z Enyą z oryginalnej wersji zostały przedłużone, niektóre zaś zostały dodane jako zupełnie nowe sceny.
Swojego czasu tę wersję teledysku można było oglądać na oficjalnej stronie Enyi (www.enya.com).